Beleszerettem a papírba :-)
Mikor szerettem bele a papírba?
Amióta használom. Szívesen foglalkozom merített papírok készítésével. Hogy is kezdődött? Szinte minden féle papírt kipróbáltam már grafikákhoz és képek festésére, amikor ez az ötlet felmerült bennem. A vázlatozásaimbol maradt alapanyagokat újra hasznositottam, az volt az első kísérlet.
Ez egy szakma. Rajöttem. Igy kitanultam hát ezt az ázsiai merítést. A kínai császar parancsára készült papír módszere világszerte ismert lett. Ez a több száz éves papírmerítés megfogott és amikor végre nálam is tökéletes lett, nem tudtam abbahagyni. Nyaranta a kerti munka mellett papírmerítéssel is szívesen töltöm el a szabadidőmet.
Honnan jön az alapanyag?
Elsősorban aquarell papírokat, levelezések anyagait, tojástartókat, újságokat, kartonokat, csomagoló anyagokat, növényi rostokat, beleértve szezonális - saját termesztésűt is - gyógynövényeket, virágszirmokat használok fel. Komoly előkészületet igényel minden egyes merítés a felhasználási céltól függően, ezért komolyan kell vennem a szortírozást az összetevők és a színek miatt is.
Mire lehet felhasználni ezeket az újrahasznosított papírokat?
Nem csak festéshez, rajzoláshoz, hanem könyvborítónak is felhasználom, valamint kis vázlatfüzeteket is készítek belőlük. A Meska boltomon keresztül jöttek a vevők, majd egyre többen érdeklődtek, főleg művésztársaim köréből. Persze a különböző festék fajtákhoz alapozás szükséges, de aquarellhez nem mindig szükséges. Vevőim megelégedettsége megerősített. Ők is adnak ötleteket nekem, mint pl. a száraznövényes fali képkollekciók készítése, verseket gépelnek rá régi írógéppel, majd bekeretezik, növénymeghatározáshoz a kisfüzetekbe préselnek. Van aki lámpát készített belőle, ill. esküvői meghívónak is rendeltek már ill borítékokat hajtogatnak a papírjaimból. Jó magam csladtagjaimnak szerzek kis megletepést a kézműves papírjaimból készült kis könyvecskékkel.
Mi a jövő?
Mivel elég sok időt és energiát fektettem ebbe a több mint hobbi papírmerítésbe, örömöt találok minden egyes ív előállítában, folytatom. Saját receptem van, ami persze függ az alapanyagtól, a víz minőségétől és a felhasználási céltól. Célom az "újrahasznosítás házilag" folytatni és átadni. Szívesen mutatom meg másoknak is, hiszen nem pénz kérdése, csupán a természet iránti tisztelet és a saját kreativitásunk ötvözése a fontos. Közeljövőben jönnek az élő Workshopjaim, amire az idei 2025-ös első Szigetközi Szatyor vásáron nagy örömömre végre én is ott lehetek - ha nem jön közbe valami - lehet jelentkezni.
Köszönöm a figyelmet.